Son illərdə kənd təsərrüfatı sektorunda islahatlar və bazar mexanizmlərinin tətbiqi istiqamətində genişmiqyaslı işlər görülüb, bununla da iqtisadi sabitlik təmin edilib və əhalinin rifah halı yüksəldilib.
Newscenter.az Özbəkistanın uze.uz xəbər portalına istinadən bildirir ki, 2026-cı ilin məhsulu üçün 200 min tondan çox toxumluq taxıl tədarük edilib. 2025-ci ilin pambıq məhsulu üçün 875,6 min hektar sahədə 95 növ pambıq yetişdirilib.
Məlumatlara görə, 2025-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında respublikanın bütün kateqoriyalı təsərrüfatları 8,4 milyon ton taxıl və paxlalı bitkilər istehsal edib. Bu göstərici 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 11,2% artıb.
Bu il "E-toxum" proqramı vasitəsilə 130 rayonda 2026 müəssisə, tədqiqat institutu və özəl toxumçuluq təsərrüfatları ümumilikdə 81,8 min hektar sahədə toxum pambığı becərilməsi üçün seçilib.