Aİİ və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri arasında 2025-ci ildə imzalanmış İqtisadi Tərəfdaşlıq Sazişi strateji tərəfdaşlığın gücləndirilməsi və Aİİ-BƏƏ formatında işləmək üçün möhkəm təməl qoyur.
Newscenter.az xəbər verir ki, bunu Aİİ naziri Arzybek Kojoşev bildirib.
Əbu-Dabidə keçirilən ADIPEC enerji forumunda Aİİ-nin Energetika və İnfrastruktur naziri BƏƏ-nin Energetika və İnfrastruktur naziri Süheyl Məhəmməd Əl-Məzrui ilə görüşüb.
Kojoşev qeyd etdi ki, belə bir tərəfdaşlığın ən vacib prioritetləri logistika sahəsində əməkdaşlığın inkişafı və beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin, rəqəmsal nəqliyyat dəhlizlərinin və klasterlərinin yaradılmasıdır.
Görüşdə nazirlər "Şimal-Cənub" dəhlizinin artan əhəmiyyətini, eləcə də BƏƏ limanlarına və limanlarından AİB ölkələrinə dəniz nəqliyyatının inkişafını müzakirə ediblər. Arzybek Kojoshev həmçinin AD Ports Group ilə Avrasiya İqtisadi Komissiyası arasında əməkdaşlıq haqqında sənədin imzalandığını qeyd edib.